Turku në Dortmund godet për vdekje me veturë 11 vjeçarin, çuditërisht nuk arrestohet dhe ikë në Turqi

Ai ndoshta voziti përmes semaforit të kuq me rreth 100 km/h, me siguri i qëlluar me gurë dhe, sipas dëshmitarëve djali (11) në vendkalimin e këmbësorëve në Dortmund nuk kishte asnjë shans! Ai u godit me kokë dhe vdiq pak më pas në spitalin e fëmijëve. Por gjyqtari i qarkut nuk pa arsye për arrestimin e shoferit të akuzuar (19). Një vendim fatal!
Prokurori publik paraqiti një apel, por përpara se gjykata e qarkut të vendoste për të, i dyshuari Totraser kishte ikur tashmë në Turqi. Tani ndoshta nuk mund të dënohet kurrë!

Ionut i vogël (11) eci me motrën e tij (15) të shtunën në mbrëmje (29 qershor) në orën 21:00. në një dritë jeshile në Dortmund. Befas, BMW-ja ka qëlluar me shpejtësi, gjermano-turku Berkant D. mësohet se ka vazhduar pa frenim pavarësisht se ka rënë drita e kuqe! Makina u përplas me vëllezërit e motrat, djali u godit me kokë dhe u hodh në ajër. BMW-ja nuk ndaloi pothuajse 200 metra pas përplasjes. Në automjet ishin ulur tre të rinj, raporton Portali Mërgata.

Shoferi mësohet se ka kërcënuar pasagjerët e tij pas aksidentit, gjatë të cilit Policia nuk mund të thuhet se kush drejtonte makinën. Megjithatë, vetëm makina e aksidentit u konfiskua, burrat u lejuan të shkonin në shtëpi. Por sepse në ditët pas Aksidentit të tmerrshëm. Po të kishte të dhëna se xhonturku gjerman me sa duket donte të largohej nga vendi (emri i tij ishte në listën e pasagjerëve të një avioni turk) dhe se skuadra e vrasjeve “Ampel” po hetonte ndërkohë. , prokuroria publike e Dortmundit aplikoi për një urdhër arresti për shkak të rrezikut të arratisjes.

Por gjykata e rrethit e refuzoi kërkesën më 2 korrik, pavarësisht akuzave të shumta (përfshirë vrasjen nga pakujdesia, ndërhyrje të rrezikshme në trafik). Në të njëjtën kohë, mjekët e klinikës e shpallën djalin rumun të vdekur në tru. Edhe përpara Bordit të Apelit të Gjykatës Rajonale të Dortmundit, i dyshuari Totraser fluturoi për në Stamboll nëpërmjet Aeroportit të Dortmundit më 4 korrik.

Motra (15) e djalit të vrarë është ende duke u trajtuar në klinikën e fëmijëve për shkak të plagëve të rënda. Ndërkohë, prindërit e tronditur shoqërohen nga kapelanët e urgjencës – djali i tyre thuhet se do të varroset së shpejti në vendin e tij të lindjes, Rumani.

Edhe dy policë të rinj (22, 25 vjeç) u detyruan të kujdeseshin nga një ekip psikologësh pas regjistrimit të aksidentit. Të dy u tronditën pasi panë viktimën. /PortaliMërgata/