Tragjedi tjetër në Zvicër: 24 vjeçari mbytet në Liqenin e Gjenevës

Pasditen e së hënës, një 24-vjeçar u mbyt në liqenin e Gjenevës, pavarësisht përpjekjeve të iniciuara menjëherë për reanimim.

Policia kantonale e Valais në një komunikatë ka njoftuar: Pak pas orës 15:00. më 8 korrik 2024, një burrë 24-vjeçar nga Guinea notoi në plazhin e St-Gingolph. Papritur burri hyri poshtë. Disa persona që kishin vëzhguar ngjarjen u hodhën në ujë dhe u përpoqën më kot të ndihmonin viktimën.

Zhytësit e alarmuar të KWRO 144 kanë arritur ta nxjerrin burrin nga uji.

Menjëherë kanë nisur masat e ringjalljes, të cilat janë vazhduar nga mjeku Air-Glaciers, i cili kishte shkuar në vendngjarje me helikopter.

Burri ka ndërruar jetë në vend. Përveç policisë kantonale, KWRO 144, zhytësit e ZRRUK, policia ndërkomunale e Haut-Lac, brigada detare e policisë kantonale Vaud, Air-Glaciers si dhe qendra e shpëtimit dhe zjarrit të Haut-Lac, CSI Chablais VS dhe një reagues i parë u përfshinë në shpëtim. Prokuroria publike ka nisur një hetim në bashkëpunim me policinë kantonale të Valais. /PortaliMërgata/