“Shkoi Porsheja” – Aksidenti i çuditshëm me veturë luksoze shkakton habi në Zvicër

Të hënën, drejtuesi i një Porsche ka dalë nga rruga dhe ka përfunduar në Limmat. Një zbulues lajmesh dyshon se Porsche ishte krejt e re.

Ky shofer i Porsche po kalon një ditë të keqe: Siç tregon fotografia nga një skaut lajmesh, një makinë sportive përfundoi në lumin Limmat në Schlieren të hënën në mbrëmje, raporton Portali Mërgata.

“Shoferi nxitoi si të ishte i çmendur,” raporton një skaut i lajmeve që vëzhgoi aksidentin. Më pas shoferi humbi kontrollin e Porsche dhe “doli nga rruga”. “Ata ishin jashtëzakonisht me fat sepse automjeti pothuajse u përmbys dhe më pas me siguri u ul në çatinë e tij në Limmat.”

“Duke gjykuar nga gjurmët e gomave, ai duhet të ketë nxituar shumë dhe më pas ka hyrë me makinë mbi argjinaturën në ujë”, tha një tjetër lexues që ndodhej në vend menjëherë pas aksidentit. Normalisht, zona është një livadh, por për shkak të reshjeve të mëdha, Limmat aktualisht është shumë më i gjerë se zakonisht.

Bazuar në faktin se Porsche duket të jetë krejt e re, skauti i lajmeve dyshon se shoferi ka ardhur nga Qendra Porsche në Schlieren. Nëse do të ishte kështu, shoferi nuk do të kishte qenë në gjendje të shijonte fare makinën e tij të re: ka vetëm dy kthesa dhe një distancë prej rreth 500 metrash midis garazhit të makinës dhe vendit të aksidentit. Vetë Porsche duket të jetë një 911 GT3 nga seria e modeleve 992 – kjo fillon me një çmim me pakicë prej mbi 200,000 frangash.

E pyetur në 20 minuta, policia e Cyrihut konfirmoi se një operacion ishte duke u zhvilluar. Nëse shoferi i Porsche erdhi në të vërtetë nga garazhi kur pati aksidentin, është subjekt i hetimeve në vazhdim. Sipas policisë nga aksidenti nuk ka persona të lënduar.