Pse i mbeti nofka “gjarpri”? Flet shoku i Thaçit

(FILES) In this file photo taken on June 11, 2020 Kosovo President Hashim Thaci takes part in a tribute ceremony at a statue of late Kosovo Liberation Army (KLA) commander in Pristina as the country celebrates the Liberation Day marking the deployment of NATO forces on the ground. Kosovo's President Hashim Thaci on June 24, 2020 canceled a visit to Washington to discuss tensions with Serbia after he was charged with war crimes, the US mediator said. Saturday's talks will go ahead with the participation of Kosovo's new Prime Minister Avdullah Hoti, who has moved to ease friction with Serbia, envoy Richard Grenell wrote on Twitter. / AFP / Armend NIMANI

Ish-shoku i presidentit Hashim Thaçi, Nuri Bexheti ka folur për njohjen me ish-presidentin.

Ai ka thënë se pavarësisht gabimeve që mund t’i ketë pasur gjatë periudhën sa ishte akteri kryesor në politikë, në udhëheqjen e tij Kosova ka shënuar progress të jashtëzakonshëm.

“Në periudhën e tij dhe të shojkëve të tij, Kosova ka pasur progres të jashtëzakonshëm, ka pasur edhe gabime e përsëris, por propaganda e madhe që është bërë është edhe një mit i ngritur, kjo Kosovë që e shijojmë të gjithë, ato zyra, ato kolltuqe shumica janë bërë në kohën e tyre”, ka thënë ai.

Bexheti ka folur edhe për nofkën që e kishte ish-presidenti Thaçi në luftë, “Gjarpri”, ishte në aspektin pozitiv.

“Ne vijmë nga fusha e historisë, në mitologjinë antike ilire, gjarpri, bolla e shtëpisë është ogur i mirë, kujdeset për shtëpinë, është simbol i mirësisë, jo në kuptimin negative të fjalës”, tha Bexheti.