Presidentja Osmani reagon për kidnapimin e tre policëve

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani ka reaguar për kidnapimin e tre policëve nga ana e njësive speciale serbe brenda territorit të Kosovës. 

Ajo në një postim në Facebook ka thënë se ky akt është agresion dhe se dëshmon se Serbia nuk është e interesuar për paqe e stabilitet, shkruan Portali Mërgata. 

Sipas saj, institucionet e Kosovës nuk do të heqin dorë nga angazhimi I tyre për sundim të ligjit. 

Postimi i plotë i Osmanit: 

Kidnapimi i tre zyrtarëve policorë brenda territorit të Republikës së Kosovës është agresion nga ana e Serbisë. 

Ky akt dëshmon edhe njëherë se Serbia nuk është e interesuar për paqe e stabilitet në rajon, por për të shkaktuar destabilizim të Kosovës dhe gjithë rajonit. 

Akti i sotëm dëshmon se Serbia vazhdon të veprojë me logjikën e së kaluarës, tendencat hegjemoniste të së cilës kanë shkaktuar krime të tmerrshme dhe shumë viktima. 

Policia e Kosovës ka treguar përkushtim e vendosmëri për ta ruajtur rendin dhe ligjin për të gjithë qytetarët pa dallim, ndaj një akt i tillë kërkon një reagim të ashpër dhe veprim të unifikuar të komunitetit ndërkombëtar ndaj tendencës së Serbisë për destabilizim të rajonit. 

Zyrtarët policorë duhet të lirohen menjëherë dhe pa asnjë kusht! 

Institucionet e Kosovës nuk do të heqin dorë nga angazhimi për sundimin e ligjit, sikurse edhe nga përkushtimi për paqe e stabilitet afatgjatë!