Para ndeshjes Kosovë-Zvicër, mediumi zviceran kritikonte kushtet e stadiumit “Fadil Vokrri”

Ndeshja mes Kosovës dhe Zvicrës në stadiumin “Fadil Vokrri” në Prishtinë përfundoi me rezultat 2-2.

Por, para fillimit të ndeshjes, kritikat ndaj stadiumit dhe kushteve në “Fadil Vokrri” nuk kishin të ndalur.

Portali Mërgata ju sjell më poshtë një nga shkrimet e mediumit zviceran para ndeshjes Kosovë-Zvicër.

Ja çfarë shkruante gazetari zviceran i “20Minuten”:

Të shtunën kombëtarja e Zvicrës do të luajë kundër Kosovës në kualifikueset e Kampionatit Evropian. 

Ndeshja do të luhet në stadiumin “Fadil Vokrri”, ku bari ishte tema e fundit e bisedës.

Më shumë se 13 mijë tifozë priten në stadiumin e shitur të shtunën në mbrëmje për duelin në ndeshjen kualifikuese për Kampionatin Evropian ndërmjet Kosovës dhe Zvicrës. 

Përveç dyqytetarëve të shumtë në fushë, para “duelit vëllazëror” është edhe një temë tjetër që është temë bisede në Prishtinë: bari në stadiumin Fadil Vokrri.

Kjo ishte në një gjendje të shkretë në ndeshjen e fundit të Kosovës në shtëpi. Kjo e shqetëson edhe trajnerin e Zvicrës, Murat Yakin, i cili në një intervistë për 20 Minutes ka treguar: “Fusha në Prishtinë ishte në gjendje shumë të keqe në ndeshjen në shtëpi kundër Rumanisë. Shpresoj që të luajmë në një fushë të mirë”, tha 48-vjeçari.

KF vendas Prishtina duhej të largohej

Kështu e panë edhe në Kosovë – dhe reaguan gjatë verës. Për t’u siguruar që fusha të bëjë drejtësi për këtë lojë të madhe dhe historike kualifikuese për Kampionatin Evropian në Prishtinë, në kryeqytet u morën masa drastike.

Koncerti i Capital T, një prej reperëve më të mëdhenj në vend dhe djali i presidentit të Federatës së Futbollit të Kosovës, është zhvendosur nga stadiumi për një kohë të shkurtër. Ngjarja ka ndodhur në një parking aty pranë në vend të stadiumit.

Po ashtu, FC Prishtina, e cila përndryshe është me seli në Fadil Vokrri, nuk është lejuar që në fillim të sezonit të luajë ndeshjet në shtëpi në stadiumin e saj. Me qëllim të mbrojtjes së fushës, dy ndeshjet e para u luajtën në terrenin stërvitor të Federatës së Futbollit të Kosovës jashtë Prishtinës.

Megjithatë, një ditë para ndeshjes, fusha ende nuk është në gjendje të mirë. Mund të shihen disa njolla kafe. Pas mbërritjes në Prishtinë, Murat Yakin tha: “Kam dëgjuar se është në gjendje të mirë. Do t’i hedh një sy më vonë.” 

Pas inspektimit, ai ishte optimist i matur: “Ai është në rregull. Prisja të ishte më keq”, tha trajneri i Zvicrës. 

Kështu e panë edhe në Kosovë – dhe reaguan gjatë verës. Për t’u siguruar që fusha të bëjë drejtësi për këtë lojë të madhe dhe historike kualifikuese për Kampionatin Evropian në Prishtinë, në kryeqytet u morën masa drastike.