Pamje si në filma: Aeroplanit për Vjenë i këputet pjesa e përparme, piloti rrëfen tmerrin

Ishte tmerr i pastër në fluturimin për në shtëpi dhe kufizohej me një mrekulli që pasagjerët dhe ekuipazhi shpëtuan të padëmtuar. Falë pilotit, tek i cili të gjithë mund të mbështeteshin verbërisht – sepse ai nuk pa asgjë gjatë këtij ulje!

Qindra përplasje dhe çarje, xhamat e kabinës së kabinës u thyen plotësisht: Piloti i “Austrian Airlines” menaxhoi një manovër uljeje në fluturim të verbër absolut. Një stuhi breshëri e vështirë bëri që Airbus A320 të filialit Austriak Lufthansa në fluturimin nga Mallorca në Vjenë të këpuste plotësisht hundën. Grumpa të panumërta akulli të rrahura në xhamin e laminuar, shkruan Portali Mërgata.

Tani një foto nga kabina tregon sesi pilotit i pengohej pamja: Ai pa vetëm të çara! Ky fluturim i verbër duhet të ketë qenë një makth për të.

Avioni ishte të dielën rreth orës 15:30. në Palma Majorca Kishte pasur turbulenca vazhdimisht gjatë gjithë fluturimit. Gazeta “Kronen” kishte raportuar fillimisht për rastin.

Gjysmë ore para uljes, papritur u ndje një lëkundje e fortë. Ai Moti e mori makinën plotësisht në befasi – një stuhi e madhe breshëri! Njoftim shoku nga piloti: Xhami i përparmë i Airbusmachine kishte plasur. Një thirrje emergjente “Mayday” u bë nga kabina, më pas piloti u desh të zbriste – me sy të lidhur dhe me nerva të mirë. Por heroi ajror arriti një ulje të saktë!

AUA konfirmoi incidentin dhe shpjegoi se qeliza e stuhisë në të cilën ishte kapur fluturimi “OS434” nuk ishte parë paraprakisht në radarin e motit.

Një hartë interaktive në fakt supozohet të jetë e disponueshme për pasagjerët duke shfaqur turbulenca edhe para fluturimit.

Vetëm pas zbarkimit, pasagjerët kuptuan se ata kishin shpëtuar vetëm me një frikë falë përvojës së pilotit: e gjithë gryka e aeroplanit ishte shkëputur, kupola e radarit u shkatërrua plotësisht, xhamat e kabinës së kabinës u shkatërruan plotësisht, disa panarë ranë.