Miku amerikan i Kosovës kritikon ashpër SHBA-në: Stop bullizimit të Kosovës, qasja e butë me Serbinë s’po funksionon

Eliot Engel është një nga figurat më të njohura amerikanë në Kosovë, për shkak të angazhimit disa dekadash për Kosovën në Uashington. 

Ish-kryetari i Komitetit të Punëve të Jashtme të Dhomës së Përfaqësuesve, ka shkruar një artikull të gjatë në lidhje me Kosovën, Serbinë dhe marrëdhënien mes Kosovës dhe ShBA-së, ku ka kritikuar ashpër Administratën Biden.

Çka shkroi Engel?

Në artikullin e titulluar “ShBA-ja duhet të qëndrojë me Kosovën”, Engell, politikan demokrat, shkruan që në hyrje se dëshira e ShBA-së për stabilitet në Ballkan e ka tejkaluar mbështetjen e saj për demokracinë, rendin dhe ligjin dhe luftën kundër korrupsionit. Në shkrimin e tij, z. Engell thekson se ka shqetësime për trajtimin që Administrata Biden ka ndaj Kosovës dhe Serbisë.

“Por, megjithëse në përgjithësi mbështes atë që po bën administrata e Presidentit Joe Biden brenda dhe jashtë vendit, kam shqetësime për trajtimin e mosmarrëveshjes së vazhdueshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë nga Departamenti i Shtetit.” – shkruan ai për revistën e njohur amerikane, Foreign Policy.

Ai e kritikon Departamentin e Shtetit, duke shkruar se kohët e fundit ky dikaster i rëndësishëm është “dukur më pak i gatshëm për të mbështetur ushtrimin e sovranitetit të Kosovës në gjithë territorin e saj.”

“Kur Kosova u përpoq që të gjithë qytetarët e saj, përfshirë serbët etnikë në veri, të përdorin targat e saj dhe jo ato të Serbisë, Departamenti i Shtetit kritikoi ashpër Kosovën. Kur Kosova kërkoi të kishte kryetarë komunash të zgjedhur siç duhet, të cilët ishin shqiptarë etnikë për shkak se serbët etnikë bojkotuan votimin, e që të fillonin punën në zyrat e tyre në veri të Kosovës – një funksion themelor dhe normal i një qeverie demokratike – Sekretari i Shtetit i ShBA-së, Antony Blinken “dënoi ashpër” republikën e re dhe dënoi vendin.” – shkruan Engel.

Tutje, Engel i ka shtruar disa pyetje retorike, të cilës në fund edhe i është përgjigjur vetë.

“A e dënoi Uashingtoni presidentin serb Aleksandar Vuçiq për presionin ndaj serbëve të Kosovës që të bojkotojnë zgjedhjet? Jo. A e dënoi grupin e vogël të serbëve që sulmuan Forcën e NATO-s në Kosovë, duke plagosur 30 paqeruajtës? Mezi — e dënoi dhunën, por nuk i përmendi sulmuesit. A e dënoi Serbinë për nxitjen e qytetarëve serbë etnikë të veriut të Kosovës që të refuzojë në mënyrë agresive përdorimin e targave të vendit ku ata jetojnë? Jo. A i ka dënuar ajo veprimet e Serbisë kundër shqiptarëve etnikë në Serbinë jugore, të cilat, sipas Komitetit të Helsinkit për të Drejtat e Njeriut në Serbi, përbëjnë “spastrim etnik përmes mjeteve administrative”? Përsëri, mezi, nëse fare.” – shkruan ai.

Sipas Engel, që tash është jashtë politikës, ShBA-ja përveç se e ka lëmuar një bullizues gjysmë autokratik si Aleksandar Vuçiq, është bërë edhe vetë një bullizuese.

“Me ngurrim kam arritur në përfundimin se në mosmarrëveshjen ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, Uashingtoni ka lëmuar një bullizues gjysmë autokratik – Vuçiqin – dhe është bërë vetë një lloj bullizuesi, duke abuzuar dhe duke e frikësuar vendin më të vogël, më të cenueshëm, Kosovën. Është sjellje që është nën Shtetet e Bashkuara dhe është koha për të rivendosur qasjen.” – shkruan ai.

Engel edhe ka dhënë përgjigjen e tij se pse po ngjan një gjë e tillë në raportet mes Kosovës, Serbisë dhe ShBA-së.

“Unë besoj se në dritën e luftës në Ukrainë, dëshira e Uashingtonit për stabilitet në Ballkan ka tejkaluar mbështetjen e tij për demokracinë, sundimin e ligjit dhe anti-korrupsionin. Presidenti amerikan meriton një meritë të madhe për mënyrën se si administrata e tij po udhëheq Perëndimin në mbështetje të Ukrainës. Por dëshira e tij e zjarrtë për të ruajtur stabilitetin në Evropë ka shtrembëruar pikëpamjen e administratës së tij për konfliktin e gjatë midis Serbisë dhe Kosovës. Uashingtoni tani po e qetëson Vuçiqin në një përpjekje për të ulur tendencat e tij ndezëse.” – shkruan ai.

Ai e ka kritikuar administratën e Bidenit se po e bllokon Prishtinën nga frika se Beogradi mund të ndezë flakët nacionaliste.

“Por tani, administrata e Bidenit duhet të mbështesë Kosovën teksa ajo forcon demokracinë e saj dhe konsolidon sovranitetin. Në vend të kësaj, ajo po e bllokon Prishtinën nga frika se Beogradi gjysmë-autokratik mund të ndezë flakët nacionaliste dhe t’i vërë flakën fuçisë së barutit që ka kultivuar në veri të Kosovës.” – shkruan ai.

Ai ka theksuar se duhet ndryshuar kursi i ShBA-së, pasi qasja e butë ndaj Serbisë nuk po funskionon.

“Në ndërkohë, qasja e butë ndaj Serbisë nuk po funksionon dhe është koha për të ndryshuar kursin. Administrata Biden ndërmori hapin e parë në këtë drejtim javën e kaluar, kur Departamenti i Thesarit vendosi sanksione ndaj shefit të spiunazhit të Serbisë, Aleksandar Vulin, për shkak të “korrupsionit të avancuar … duke përfshirë përfshirjen në një rrjet të trafikut të drogës” dhe duke përdorur “pozitat e tij publike për të mbështetur Rusinë, duke lehtësuar aktivitetet keqdashëse të Rusisë që degradojnë sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor”. Por këto aktivitete kanë vazhduar në të gjithë qeverinë serbe për vite me radhë, dhe është koha për të bërë një shkëputje të vërtetë me të kaluarën.” – shkruan ai.

Në fund, ai i ka kërkuar që ShBA-ja të ndalojë “bullizimin” e Kosovës.

“Shtetet e Bashkuara duhet të mbështesin demokracinë, sundimin e ligjit dhe shtypin e lirë, si dhe të kundërshtojnë korrupsionin. Ato veçori janë në rënie në Serbi, por janë në rritje në Kosovë. I bëj thirrje administratës së Bidenit që t’i kthehet bazamentit: Rifokusimi në vlerat e ShBA-së dhe ndalimi i bullizimit të Kosovës. Dhe ajo duhet të ribalancojë politikën e saj në Ballkan për të mbështetur ata që i përqafojnë ato prioritete dhe të jenë të zëshëm kundër atyre që nuk i përqafojnë.” – përfundon Engel në shkrimin e tij.