Mërgimtari kosovar rrah brutalisht serbin dhe zviceranin në Zvicër

Dy burra u plagosën në një përleshje në Bielstrasse në Grenchen SO herët në mbrëmje të së premtes.

Ata duhej të dërgoheshin në spital, siç njoftoi të shtunën policia kantonale e Solothurnit. Një person u arrestua përkohësisht.

Sulmi u raportua në polici pak pas orës 19:10 të premten, sipas deklaratës. Sipas konstatimeve fillestare të policisë, mes të paktën tre pjesëmarrësve ka pasur sulme të ndërsjella, në të cilat ndër të tjera janë përdorur edhe “objekte të rrezikshme”.

Një reporter i lexuesit të Blick-it e dëshmoi vetë incidentin: “Isha pranë një restoranti shqiptar kur papritmas dëgjova britma”, tha lexuesi për Blick. Dy të plagosur vrapuan drejt saj. Njëri kishte gjakderdhje nga ijë dhe tjetri ishte plagosur në bark.

Dy burrat, një serb dhe një zviceran i moshës 20 dhe 23 vjeç, duhej të dërgoheshin në spital me ambulancë. Një kosovar 36-vjeçar është ndaluar përkohësisht për hetime të mëtejshme.

Nëse persona të tjerë ishin të përfshirë në krim është ende duke u sqaruar, tha ai. Rrethanat e sakta të krimit janë objekt i hetimeve që kanë nisur. Policia është në kërkim të dëshmitarëve.