Media zvicerane ‘zbulon’ si mërgimtarët po i marrin me qira makinat luksoze për t’u krekosur në Kosovë

Mijëra shtetas të dyfishtë zviceranë janë aktualisht me pushime në Ballkan. Për të qenë në gjendje të lëvizin atje, shumë prej tyre transportojnë makinat e tyre luksoze në rajon – ose edhe marrin me qira një të tillë.

Motorë me zhurmë, trupa me shkëlqim dhe targa zvicerane: të rinjtë tregojnë në rrjetet sociale se si ngasin Ferrari, Lamborghini dhe makina të tjera luksoze në qytetet e rajonit të Ballkanit. Në komente do të merrni respekt dhe kritika. Pamjet e tjera tregojnë kamionë plot me automjete të shtrenjta që lëvizin nga Zvicra në Maqedoninë e Veriut ose Kosovë, transmeton Portali Mërgata.

Një kompani që sjell një sërë makinash të shtrenjta në Maqedoninë e Veriut gjatë verës është “Rudi Transport” e Muharem Useiji. Këtë e tregojnë edhe videot e tij në Tiktok. “Klientët nuk duan të udhëtojnë në distanca të gjata në shtëpi me makinat e tyre të bukura. Prandaj më thërrasin dhe e sjellim makinën në rajon me kamion”, thotë Useiji për 20 minuta. Makinat janë shumë BMË dhe Mercedes, por edhe Ferrari dhe Porshe. Drejtori menaxhues nuk dëshiron të tregojë se sa është kosto e një transporti të tillë.

Sipas kompanisë së transportit të makinave NITI në Spreitbach, çmimi i transportit është midis 1300 dhe 1500 franga për vajtje-ardhje dhe varet nga vëllimi dhe pesha e makinës. Makinat e shtrenjta nuk janë të përshtatshme për udhëtime të gjata. Ata konsumojnë shumë benzinë ​​dhe kanë një kilometrazh të kufizuar, sipas drejtorit menaxhues.

“Ashtu siç sheiku e ka dërguar Bugatti Chiron-in e tij në Cyrih, ka bashkatdhetarë që transportojnë automjetet e tyre të shtrenjta në Kosovë”, thotë Leard (23) nga kantoni Basel-Landschaft. Siç thotë zvicerani me rrënjë kosovare, ai njeh edhe njerëz që e bëjnë këtë. 23-vjeçari përmend një arsye pse drejtuesit e makinave luksoze nuk i kalojnë vetë 1700 kilometrat është se çdo kilometër i përshkuar kontribuon në humbjen e vlerës.

Edhe aktori i humorit Bendrit Bajra (27) donte të transportonte Mercedesin e tij në Shqipëri.

“Por unë jam slob dhe gjithmonë kam dështuar të rezervoj transportin herët. Atëherë gjithçka ishte plotësisht e rezervuar.”

“Unë marr gjithmonë makinën më të shpejtë dhe më të shtrenjtë për pushime, por sigurisht jo për të qenë cool”, thotë humoristi me një sy. Me makina të shtrenjta, çdo gërvishtje është një humbje e madhe dhe 20 deri në 25 orë me makinë nga Zvicra në Ballkani është një rrezik i madh.

S. (28) nga kantoni i Bernës ka edhe miq të cilët i transportojnë makinat luksoze në Kosovë.

“Për mendimin tim, ata e bëjnë këtë vetëm për të treguar makinat e tyre në shtëpi. Ata duan t’i tregojnë familjes dhe miqve se sa mirë janë financiarisht.”

28-vjeçarja nuk e mendon shumë këtë.

“Është paradoksale: disa i transportojnë Ferrari-t dhe Lamborghini-t e tyre për shumë para dhe në të njëjtën kohë zbresin me makinën e familjes. Kur mbërrijnë në Ballkan, udhëtojnë vetëm me makinën luksoze dhe e lënë mjetin normal në parking”.

Mile nga Lucerni shkon çdo vit në Deçan për të vizituar familjen e saj. Krahas transportit, ajo raporton edhe për një fenomen tjetër: “Shumë të rinj zviceranë marrin me qira makina të shtrenjta për pushime dhe i çojnë në Ballkan”. Një i afërm i gruas zvicerane do ta kishte bërë këtë në të kaluarën. Arsyeja: “Një makinë e shtrenjtë konsiderohet simbol statusi”. Këtë e konfirmon edhe AS nga Basel. “Si zviceran me veturë luksoze, trajtohesh si yll”, thotë 29-vjeçarja me rrënjë kosovare. Siç tregon ai, videot dhe imazhet në rrjetet sociale vetëm sa po e nxisin fenomenin.

Makinë luksoze për festat e fundvitit – kështu thonë kompanitë e makinave me qira

Kompani të ndryshme zvicerane të marrjes me qira të makinave luksoze konfirmojnë për 20 minuten.ch se marrin pyetje nga të rinjtë, veçanërisht në verë, nëse makinat mund të drejtohen në rajonin e Ballkanit.

Pronari i SAC Sportscars AG në Spreitbach është gjithashtu i njohur me fenomenin.

“Jam i stërmbushur me kërkesa. Shumë njerëz duan të marrin me qira Ferrari-t, Lamborghini-t ose McLaren-et e mia, t’i transportojnë në Ballkan dhe më pas të lëvizin atje gjatë pushimeve.” Megjithatë, siç thotë pronari, kjo nuk është e mundur për të për arsye sigurimi. /PortaliMërgata/