Ky është mërgimtari që vrau të dashurën argjentinase në Kosovë, ajo punonte si kamariere

Endrit Nika nga Drenica, është mërgimtari që vrau të dashurën e tij argjentinase në Fushë Kosovë, Maria Clara Urdangaray, duke e hedhur të njëjtën nga ballkoni i katit të gjashtë të një ndërtese.  

Fotografia e Endrit Nikës:  

Nika kishte ardhur në Kosovë për dasmën e vëllaut të tij. Bashkë me të kishte ardhur edhe Maria, një 26 vjeçare që me Endritin ishte njoftuar në Barcelonë, atje ku ajo punonte si kamariere, shkruan Portali Mërgata.  

Babai i saj ka rrëfyer se si e njëjta dëshironte të udhëtonte në Evropë për të realizuar ëndrrat e saja, në një program “shkëmbimi studentësh”, por që kjo nuk qe e mundur shkaku i kushteve ekonomike. Kur ajo kishte vendosur të largohej, babai i saj kishte shitur veturën për t’ia realizuar dëshirën.

Të dy ata kishin formalizuar një lidhje dashurie që po vazhdonte tash e katër muaj.  

Siç kanë thënë familjarët e viktimës, kosovari që nga fillimi i lidhjes ishte përshkruar nga Maria si person shumë “posesiv dhe xheloz”.  

“Në video dukej mirë, e lumtur”, rrëfen babai i saj Facundo.  

Viktima kishte udhëtuar nëpër Evropë në nëntë muajt e fundit. Ajo kishte studiuar më parë drejtësi në qytetin e saj të lindjes, La Plata. Ajo ishte gjithashtu një përkthyese angleze, transmeton Portali Mërgata.  

“Cfare duhet te bej tani?” Pyet veten Facundo Urdangaray duke qarë. “Nuk mund ta besoj se ajo po kthehet në një arkivol tani.”   

 Ai e mori vesh vdekjen e vajzës së tij vetëm mbrëmjen e së mërkurës.    

“I dërgova mesazhe asaj, por nuk u shqetësova veçanërisht kur ajo nuk më ktheu mesazh.”    

Melanie, një shoqe e viktimës në Barcelonë, u tha Urdangarajve atë që mësoi nga mediat.    

“Ajo nuk ishte e sigurt nëse ishte vajza jonë. Kështu që ne kërkuam dhe kontaktuam Ministrinë e Punëve të Jashtme (argjentinase), e cila tani po kujdeset për gjithçka. Ata janë treguar shumë mirë me ne dhe po bëjnë gjithçka që munden për të përfunduar transferimin sa më shpejt të jetë e mundur”, tha babai i viktimës për CN7 Noticias.   

 A ishin përfshirë alkooli dhe droga?   

Hera e fundit që nëna foli me Klarën ishte të dielën. Argjentinasja kishte udhëtuar në Kosovë me N. për dasmën e vëllait të tij. Ditë më vonë, Clara i dërgoi familjes së saj video të festës.    

‘Ajo dukej e lumtur. Nuk e kuptoj se si mund të ndodhë kjo”, tha babai.   

Mësohet se çifti u grind pas dasmës.    

“Ai ka qenë ndoshta i droguar dhe alkool dhe e ka shtyrë nga ballkoni. Ajo është plagosur shumë rëndë. Foshnja ime ka vdekur në spital”, pohon babai.   

 Klara nuk foli shumë për të.    

“Vajza ime kishte folur me nënën e saj dhe e përshkroi të dashurin e saj si shumë xheloz. Jam i bindur se bëhet fjalë për vrasjen e një gruaje”, thotë Facundo Urdangaray.   

Familja e të dyshuarit flet *   

Familja N. shprehet e revoltuar nga deklaratat e babait.    

“Vëllai im ishte i dashuruar verbërisht si kurrë më parë. Ata ishin të lumtur”, thotë dhëndri.    

Ai nuk di asgjë për një grindje.    

“Ishte një aksident tragjik,” tha burri.    

Pas vdekjes së Klarës, ai dhe e dashura e tij prej shumë kohësh anuluan dasmën.   

Çifti nuk e kupton që babai i Klarës po flet për të dyshuarin.    

Të dy tani janë kthyer në Zvicër.    

“Ne nuk e njohim familjen e gruas, ashtu siç nuk na njohin ne. Termat “xhelozë” ose “ndjekje gruaje” nuk duhet t’i përshtaten fare të dyshuarit, thotë vëllai i N.   

Familja aktualisht nuk ka kontakte me N., i cili u arrestua në Kosovë. Në pritje të rezultateve të hulumtimit lidhur me mirëmbajtjen e hotelit.   

 A kishte një parandjenjë viktima?   

Ka pikëllim të madh për Klarën mes miqve dhe të njohurve të saj. Një mik i Urdangarays kujtoi një postim në Facebook nga Clara më 21 nëntor:    

“Ata thonë se ne vijmë vetëm dhe shkojmë vetëm. Kjo nuk është e vërtetë. Ne largohemi me shumë kujtime, të qeshura, puthje dhe përqafime. Ikim me duar plot eksperienca, goje plot shije dhe koka plot dituri. Jo, nuk do të shkojmë vetëm, sepse ditën që do të shkojmë, një pjesë e vogël e atyre që na deshën do të vdesë me ne”, shkruante viktima në atë kohë.