Këto janë ilaçet shtëpiake që gjyshërit tanë i kanë përdorur

Edhe sot gjyshërit e mi ende më japin ilaçe të çuditshme për plagë të lehta. Pikërisht javën tjetër u rrokullisa poshtë shkallëve, dhe gjyshja ime më flet përmes ‘tubit’, duke më thënë që të ziej një vezë dhe me këtë pjesë të ushqimit të mëngjesit jashtëzakonisht të nxehtë të fërkoj kyçin e këmbës time shumë të enjtur. Dhe çfarë tani? Funksionoi!

Ënjtja u zhduk brenda një ore dhe në mëngjes u ndjeva pothuajse aq mirë sikur të isha rinuar. Thanks, Gran!

Më poshtë janë edhe ca zgjedhje më të çuditshme që gjyshet e njerëzve i kanë përdorur, por aktualisht funksionojnë! Zbuloni fjalët e diturisë më poshtë.

Rrush i thatë për Arthritis

Saktë, janë kokrra të thata, pak të rrudhosura, që zakonisht gjenden në kuleçër ose pako dreke për fëmijët me sa duket mund të lehtësojnë simptomat e artritit!

Gjyshërit thonë se e tëra që duhet të bëni është të zhytni rrush të artë gjatë natës në një lugë gjelle me xhin. Vitaminat nga rrushi të përzier me efektet anti-inflamatore të boronicave në xhin përdoren për uljen e ënjtjes dhe lehtëson dhimbjen. Jo, nuk do të deheni! Por kjo është një justifikim i mirë të konsumoni xhin-in e shijshëm gjatë gjithë ditës!

Selino për erën e pakëndshme

Sipas njërës, apo ndoshta shumë, gjyshërve edhe selino është zgjidhje për erën e keqe. Nuk ka nevojë të blini pako pas pako çamçakëzë, por futni një degë selino në gojë, i bëni një gërryerje të mirë dhe era juaj e keqe do të zhduket.

Limon për dhimbje veshi

Ky është një tjetër kombinim i çuditshëm. Me sa duket, nëse e shtrydhni ca lëng limoni në vesh dhe e mbani për një minutë apo më shumë, mund të ndjeni lehtësim të dhimbjes së veshit. Lëngu i limonit ka për qëllim stabilizimin e nivelit të pH në vesh duke e bërë atë të ndjehet si i ri.

Hithrat kundër humbjes së flokëve

Unë mendoj se është vetëm justifikim kur gjyshërit na propozojnë të përdorim hithrat si një pije, pa u dukur e çuditshme. Por ka fakte pas kësaj gjëje të çuditshme si “Gjethet e hithrave gjithashtu përmbajnë nivele të larta të proteinave, kalcium, fosfor, hekur, magnez, dhe beta-karoten dhe sasi të lartë të vitaminave A, C, D, dhe B-komplekse (3). Shumë prej këtyre vitaminave dhe mineraleve janë të mirë për rritjen dhe mirëmbajtjen e flokëve. Flokët tona kryesisht janë të përbërë nga proteinat kështu që nuk është çudi se gjethet e hithrave mund të ndihmojnë për t’i mbajtur të fortë, luksoze, dhe mbi kokat tona!

Vendosni një tas me ujë të vlojë, hudhni 4-6 gjethe hithra në një gotë të madhe dhe shtoni mbi to ujin e nxehtë, dhe kënaquni!

Ju lutemi vini re: Gjethet e hithrave përmbajnë shumë silic i cili mund të jetë i dëmshëm në doza të larta, kështu që mos e përdorni si i çmendur çajin me hithra!

Patatet e ëmbla (Yams) për menopauzë

Shumë lehtë mund të ngatërroni patatet e ëmbla (yams) me pataten e zakonshme, por e kuptimshme! Ato nuk janë, në fakt, e njëjta gjë. Patatet e ëmbla (Yams) kanë një lëkurë më të trashë më të vrazhdë dhe kanë ngjyrë më të errët. Kanë vlera të larta ushqyese me vitaminë C, përmbajnë ca vitaminë A, e cila ndihmon balancimin e hormoneve tuaja dhe tonelata fibra dietetike të cilat ndihmojnë në uljen e kolesterolit.

Ullinj kundër pështymës

Tani kjo patjetër tingëllon si një përrallë e plakave! Por vërtetë ka fakte se disa nga bazat e ullinjve përmbajnë nivele të larta me tanine, të cilët mund të ndihmojnë në ndalimin e prodhimit të tepërt të pështymës. Ne të gjithë e dimë ndjenjën para se të sëmuremi ose gjatë sëmundjes, me shumë pështymë në gojë, është e pështirë! Kështu që shkoni në shitore dhe gjeni disa ullinj të shijshëm, ullinj të lëngshëm që t’i keni në udhëtimin tuaj të ardhshëm me makinë! Unë jam i sigurt se gjyshërit e tërë botës do të janë krenarë.

Sodë bikarboni për infeksion të traktit urinar

Gjyshërit vërtetë kanë përgjigje për çdo gjë! Këtu është një tjetër këshillë e mirë që ka për qëllim të shërbejë si trajtim. Shtoni një spërkatje sodë buke në një gotë me ujë dhe nuk do të ndjeni më simptomat e infeksionit të traktit urinarë. Soda e bukës në fakt pengon infeksionin dhe e bën fshikëzën tuaj më alkaline që pengon bakteret e dëmshme nga shumëzimi.

Megjithatë, nëse simptomat janë të pandryshueshme apo shumë të dhimbshme, atëherë duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Kajsi të thata për traktin e tretjes

Ky është njëri nga gjyshërit e mi që absolutisht jeton akoma. Ai merr pikërisht pesë kajsi pas darke çdo ditë dhe thot se e ndihmon në tretjen e ushqimit më mirë. Kajsitë e thata kanë nivele super të larta me fibra dietetike që ndihmojnë stomakun tuaj të tretë ushqimin dhe pengon bllokimin (8). Pra, nëse nuk ndjeheni shumë mirë pas ngrënies futni një grusht kajsi në gojë dhe vazhdoni me ditën tuaj!

Patate kundër pickimit të merimangës

Gjyshërit tuaj ndoshta kanë diçka për të shtuar këtu … Patatet e gjalla (pa gatuara) kanë veti anti-kruarje dhe anti-inflamatore, pikërisht ajo që ju duhet, pas pickimit të një merimange. Vetëm mbështjellni fetat e patateve të prera të papërpunuara me një fashë apo leckë të hollë dhe pastaj fërkoni lehtësisht zonën e infektuar për disa minuta.

Kështu herën tjetër nëse dyshoni në logjikën e gjyshërve tuaj, gjithsesi provojeni! Kurrë nuk i dihet nëse do të funksionojë, madje edhe nëse kjo tingëllon krejtësisht e lajthitur!

KËSHILLË: Asnjë nga ilaçet e lartpërmendura nuk supozohet të përdoret pa u konsultuar me mjekun!