Gjendet i vdekur punëtori i ri i shkollës në Cyrih

Si pjesë e punës së rinovimit në ndërtesën e shkollës Hirshengraben, një punëtor gjeti një trup të pajetë në bodrum të martën në mëngjes.  

20 minuten.ch, mundi të fliste me punëtorin që gjeti trupin, shkruan Portali Mërgata. 

“Isha në bodrum dhe punoja. Papritur pashë një burrë të shtrirë në bark në qoshe. Mendova se po flinte, e shtyva dhe e pyeta se çfarë po bënte”, thotë Viktori. 

 Kur e kuptoi që burri nuk po flinte, kishte vdekur, reagoi menjëherë: 

 “Thirra shefin dhe i thashë për këtë”. Pastaj gjithçka ndodhi shumë shpejt. “Unë jam ende i tronditur. Nuk e di se çfarë ndodhi megjithatë. Por është shumë e trishtueshme që njeriu ka vdekur.”  

Sipas Viktorit, burri ishte me lëkurë të errët dhe kishte veshur rroba pune. Sipas një punëtori tjetër, ai nuk e ka nuhatur kufomën, gjë që mund të jetë arsyeja pse trupi është zbuluar vetëm tani. 

 Sipas policisë së qytetit të Cyrihut, hetimet për identitetin e burrit, rrethanat dhe shkakun e vdekjes janë në vazhdim. 

Një zjarr shpërtheu në ndërtesën e shkollës në mes të prillit. Për shkak të një zjarri, 286 nxënës dhe mësues nga godina e shkollës Hirshengraben u desh të dilnin jashtë të enjten vonë në mëngjes për siguri. 

Pasojat e zjarrit kanë pasoja afatgjata: rifillimi i funksionimit të rregullt të shkollës nuk mund të bëhet para fillimit të vitit 2024. Arsyeja: Analiza e gjendjes së ndërtesës ka treguar se puna e gjerë në teknologjinë e ndërtimit dhe rinovimi i sistemit sanitar dhe ashensore janë të nevojshme. /PortaliMërgata/