Autobusi me serbë aksidentohet jashtë shtetit, ka të vdekur e shumë të plagosur

Tre persona humbën jetën në një aksident të rëndë me një autobus me targa serbe dhe një makinë të dielën pak para orës 7:00 të mëngjesit në kilometrin 521 të rrugës kombëtare Athinë-Selanik, pranë zonës së Polikastros në dalje të Evzonit. 

Në aksident trafiku është përfshirë një autobus turistik dykatësh me targa serbe dhe 78 pasagjerë, i cili është përplasur kokë më kokë me një makinë me katër pasagjerë. Tre pasagjerë të makinës u gjetën të vdekur, ndërsa i katërti u plagos rëndë. Menjëherë pasi autobusi u përplas me mjetin, një tjetër makinë u përplas me mjetin. Megjithatë, dy pasagjerë, një grua dhe një fëmijë, nuk u lënduan, raporton Portali Mërgata. 

Autobusi dhe një makinë ranë në një kanal ku nuk kishte ujë. 

Në vendngjarje kanë dalë policia dhe zjarrfikësja me 18 zjarrfikës dhe 6 automjete. 

Mësohet se kanë mbetur të plagosur 40 persona, njëri prej të cilëve i intubuar. 

 EKAV njoftoi se janë 40 të rritur të lënduar, njëri prej të cilëve i intubuar dhe dy fëmijë të moshës 6 dhe 9 vjeç. Të lënduarit kanë pësuar lëndime të ndryshme, ndërsa në vendin e ngjarjes kanë dalë mjekë të njësive mobile. Të plagosurit janë transferuar në spitalin e Kilkisit, ndërsa i plagosuri që është dashur të intubohet në Hipokratin. Në aksion morën pjesë 12 autoambulanca dhe 3 njësi të lëvizshme mjekësore. Autobusi i KTEL Kilkis ofrohet për transportin e udhëtarëve të autobusit.