Anëtari i stafit të Shqipërisë dhunoi 18 vjeçaren gjermane në Kampionatin Evropian

Akuza të rënda pas largimit të skuadrës shqiptare të Kampionatit Evropian: Një trajner (26) mësohet se ka dhunuar një grua (18) në akomodimin e Kombëtares!

Punonjësi i hotelit të Shkollës Sportive Kaiserau në Kamen (NRW) kishte lajmëruar policinë pas sulmit më 23 qershor në orën 19:30.

Zyra e Prokurorit Publik të Dortmundit konfirmoi një hetim përkatës. Në fillim, raportoi “Hellweger Anzeiger”.

E reja ka pranuar në hetuesit e policisë Unna (Norrhein-Westphalia) se shqiptari e kishte shtyrë në kuzhinë, e kishte puthur dhe abuzuar seksualisht me të.

Ndonëse prokuroria publike e informoi menjëherë për veprën seksuale të raportuar, i akuzuari mundi të fitonte të nesërmen (0:1 kundër Spanjës nënkuptonte fundin e Shqipërisë në Euro 2024) mund të fluturojë në shtëpi i papenguar!

Zëdhënësja e prokurorisë: “Duke qenë se deri më tani nuk ka dyshime urgjente për një krim, nuk është bërë kërkesa për urdhër arresti”. Sipas ligjit gjerman, një përdhunues duhet të presë të paktën dy vjet burg. Aktualisht është e paqartë se si do të vazhdojnë hetimet – ndoshta përmes një kërkese të ndërlikuar për ndihmë juridike.

Për çështjen e fajit, tani duhet të sqarohet se në çfarë mase burri ishte në gjendje të njihte refuzimin e gruas së re, tha ajo. Dyshohet se shqiptari i kishte dhënë lamtumirën me fjalët se duhet ta priste. Sulmuesi i dyshuar i seksit thuhet se nuk është as futbollist dhe as zyrtar i rangut më të lartë.

“Kujdesi ndaj punonjëses dhe mbrojtja e të drejtave të saj personale kanë prioritet kryesor”, tha një zëdhënëse e “SportCentrum Kaiserau”. Pasi u bë e ditur ngjarja, burri u pezullua menjëherë nga Federata Shqiptare e Futbollit.

Ardhja e kombëtares shqiptare ishte festuar në Kaiserau. Qëndrimi ishte planifikuar prej javësh, të gjitha dëshirat organizative të të ftuarve u realizuan në përputhje me rrethanat

Më 8 qershor, skuadra mbërriti me kreun e futbollit Armand Duka (61). Presidenti i Shoqatës së Futbollit dhe Atletikës së Vestfalisë (FLVW), Manfred Schnieders (69), tha në atë kohë: “Ne të gjithë jemi shumë të lumtur që ju kemi këtu”. /PortaliMërgata/