Aksidentohet rëndë autobusi në Lucern të Zvicrës

Të mërkurën në mëngjes, ka ndodhur një aksident i rëndë në Paulusplatz në Lucern. Sipas gazetarit të lexuesit, një autobus publik u përplas në një park rreth orës 7:45 të mëngjesit mbi katër korsi në anën tjetër të rrugës.

25-vjeçarja thotë: “U zgjuam nga një zhurmë e madhe”.

“Të paktën një makinë tjetër është përfshirë”

Në vendngjarje ndodhen disa makina zjarrfikëse si dhe një ambulancë dhe dy mjekë të urgjencës. 25-vjeçarja thotë: “Nuk pushon së fryri”. Personeli nga Autoriteti i Transportit të Lucernit (VBL) është gjithashtu në vend për të rregulluar trafikun së bashku me oficerët e policisë. “Aty janë të paktën tre makina policie”, thotë gazetari lexues.

“Një polic sapo ka marrë një numër të regjistrimit të makinës, ndoshta të paktën një makinë tjetër është përfshirë,” thotë ajo në bisedë. Megjithatë, duke qenë se ajo nuk mund të ketë një pasqyrë të përsosur të situatës, ajo nuk mund të vlerësojë se sa makina ose njerëz të tjerë janë të përfshirë.

“Shoferi i autobusit duhej të shmangte një furgon blu”, thotë një kalimtar 60-vjeçar që vëzhgoi aksidentin. Pas kësaj, autobusi ka dalë në korsinë e majtë dhe është përplasur me murin. “Mendova se nuk ekzistonte”, tha 60-vjeçari për 20 Minuten.

Një pasagjer në autobus thotë: “Unë jam ende plotësisht i tronditur, ishte një ngjarje e dhunshme”. Ai nuk e dinte se si ishte shoferi i autobusit.

Disa kalimtarë thonë se shoferi dyshohet se kishte një problem shëndetësor.

“Ne mund të konfirmojmë një aksident me një autobus VBL,” thotë Yanik Probst, zëdhënës i policisë së Lucernit. Aktualisht pasagjerët janë duke u kujdesur. “Pasagjerët në autobus nuk janë lënduar rëndë”, thotë Probst. Shoferi u dërgua në spital nga shërbimi i shpëtimit 144 për shkak të një problemi të dyshuar shëndetësor.

“Në zonën e kryqëzimit me rrugën kryesore, autobusi i artikuluar është përplasur në pjesën e pasme të një furgon për arsye ende të paqarta”, shkruan policia e Lucernit. Autobusi është kthyer majtas, ka kaluar disa korsi dhe është përplasur me një pemë. Si rezultat, ajo e ngriti autobusin në murin mbajtës ngjitur të Lindengarten. Ka pasur dëme materiale prej rreth 70 mijë frangash.

“Hetimet janë duke u zhvilluar, nuk mund të themi më shumë për momentin”, thotë Marc Schwegler, zëdhënës i medias VBL. /PortaliMërgata/