Mërgimtari që vrau argjentinasen akuzohet se ishte “xheloz dhe i droguar”, flet familja e tij në Kosovë

Facundo Urdangaray vajton humbjen e vajzës së tij të vetme : María Clara udhëtoi për në Barcelonë më 1 nëntor të vitit të kaluar, ku u takua me N. Në mars, argjentinasja u transferua në Bernë me N. Të mërkurën 31-vjeçarji zviceran me rrënjë kosovare është arrestuar në Fushë-Kosovë – dyshohet se ka vrarë Klarën 27-vjeçare. 

Viktima kishte udhëtuar nëpër Evropë në nëntë muajt e fundit. Ajo kishte studiuar më parë drejtësi në qytetin e saj të lindjes, La Plata. Ajo ishte gjithashtu një përkthyese angleze, transmeton Portali Mërgata.

“Cfare duhet te bej tani?” Pyet veten Facundo Urdangaray duke qarë. “Nuk mund ta besoj se ajo po kthehet në një arkivol tani.” 

 Ai e mori vesh vdekjen e vajzës së tij vetëm mbrëmjen e së mërkurës.  

“I dërgova mesazhe asaj, por nuk u shqetësova veçanërisht kur ajo nuk më ktheu mesazh.”  

Melanie, një shoqe e viktimës në Barcelonë, u tha Urdangarajve atë që mësoi nga mediat.  

“Ajo nuk ishte e sigurt nëse ishte vajza jonë. Kështu që ne kërkuam dhe kontaktuam Ministrinë e Punëve të Jashtme (argjentinase), e cila tani po kujdeset për gjithçka. Ata janë treguar shumë mirë me ne dhe po bëjnë gjithçka që munden për të përfunduar transferimin sa më shpejt të jetë e mundur”, tha babai i viktimës për CN7 Noticias. 

 A ishin përfshirë alkooli dhe droga? 

Hera e fundit që nëna foli me Klarën ishte të dielën. Argjentinasja kishte udhëtuar në Kosovë me N. për dasmën e vëllait të tij. Ditë më vonë, Clara i dërgoi familjes së saj video të festës.  

‘Ajo dukej e lumtur. Nuk e kuptoj se si mund të ndodhë kjo”, tha babai. 

Mësohet se çifti u grind pas dasmës.  

“Ai ka qenë ndoshta i droguar dhe alkool dhe e ka shtyrë nga ballkoni. Ajo është plagosur shumë rëndë. Foshnja ime ka vdekur në spital”, pohon babai. 

 Klara nuk foli shumë për të.  

“Vajza ime kishte folur me nënën e saj dhe e përshkroi të dashurin e saj si shumë xheloz. Jam i bindur se bëhet fjalë për vrasjen e një gruaje”, thotë Facundo Urdangaray. 

Familja e të dyshuarit flet * 

Familja N. shprehet e revoltuar nga deklaratat e babait.  

“Vëllai im ishte i dashuruar verbërisht si kurrë më parë. Ata ishin të lumtur”, thotë dhëndri.  

Ai nuk di asgjë për një grindje.  

“Ishte një aksident tragjik,” tha burri.  

Pas vdekjes së Klarës, ai dhe e dashura e tij prej shumë kohësh anuluan dasmën. 

Çifti nuk e kupton që babai i Klarës po flet për të dyshuarin.  

Të dy tani janë kthyer në Zvicër.  

“Ne nuk e njohim familjen e gruas, ashtu siç nuk na njohin ne. Termat “xhelozë” ose “ndjekje gruaje” nuk duhet t’i përshtaten fare të dyshuarit, thotë vëllai i N. 

Familja aktualisht nuk ka kontakte me N., i cili u arrestua në Kosovë. Në pritje të rezultateve të hulumtimit lidhur me mirëmbajtjen e hotelit. 

 A kishte një parandjenjë viktima? 

Ka pikëllim të madh për Klarën mes miqve dhe të njohurve të saj. Një mik i Urdangarays kujtoi një postim në Facebook nga Clara më 21 nëntor:  

“Ata thonë se ne vijmë vetëm dhe shkojmë vetëm. Kjo nuk është e vërtetë. Ne largohemi me shumë kujtime, të qeshura, puthje dhe përqafime. Ikim me duar plot eksperienca, goje plot shije dhe koka plot dituri. Jo, nuk do të shkojmë vetëm, sepse ditën që do të shkojmë, një pjesë e vogël e atyre që na deshën do të vdesë me ne”, shkruante viktima në atë kohë. /PortaliMërgata/